چهارشنبه، 15 آذر 1402
پایگاه خبری هفته نامه سیبه » اقتصادی » ضریب پیچیدگی پالایشگاه اصفهان تا 4 سال آینده به بالای 12 می رسد

ضریب پیچیدگی پالایشگاه اصفهان تا 4 سال آینده به بالای 12 می رسد

0
520
کد خبر: 81مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان چشم انداز این شرکت را ارتقاء به یک هلدینگ موفق پتروپالایشی در منطقه با بالاترین ضریب پیچیدگی تا سال ۱۴۰۵ بیان کرد و گفت: ضریب پیچیدگی این شرکت در حال حاضر با احتساب سهم شرکت در پتروشیمی، اصفهان و نفت سپاهان ۶٫۲ بوده که پیش بینی شده این ضریب تا ۴ سال آینده به بالای ۱۲ برسد.

محسن قدیری دستیابی به مزیت رقابتی پایدار را نیازمند تغییرات در جهت تکنولوژی و توسعه کسب وکار و زنجیره ارزش دانست و تاکید کرد: این شرکت با حرکت در راستای توسعه پایدار، توانایی تولید بیش از ۴۰۰ فرآورده نفتی را در آینده دارد.

وی گفت: بر اساس برنامه ۱۴۰۵ تولید نفت سفید، نفت کوره و گازوئیل معمولی پالایشگاه اصفهان صفر خواهد شد و تولید گاز مایع آن نیز به حداقل ممکن می رسد و تمام محصولات این شرکت به غیر از گازوئیل و بنزین صادرات محور خواهد شد.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه سود خالص این شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ را ۱۶٫۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ضریب حاشیه سود خالص این شرکت ۷٫۸ درصد بوده که بسیار اندک است.

قدیری گفت: این شرکت در حال حاضر از لحاظ حاشیه سود خالص، در رتبه های یکی به آخر و پس از پالایشگاه آبادان قرار دارد که تا سال ۱۴۰۵ پیش بینی می شود با افزایش ضریب پیچیدگی، بیشترین حاشیه سود را در بین شرکت های پالایشی کشور به خود اختصاص دهد.

وی از راه اندازی کامل پروژه واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان تا شهریورماه امسال با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو ۵ خبر داد و گفت: که با بهره برداری این پروژه علاوه بر افزایش سالانه ۶ هزار میلیارد تومانی سود شرکت ۶۹ صدم نیز ضریب پیچیدگی شرکت را نیز افزایش می دهد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان از تصویب قرارداد فاز ساخت و نصب واحد گوگرد زدایی از ته مانده برج های تقطیر پالایشگاه اصفهان (RHU) در هیات مدیره این شرکت خبر داد و گفت: این پروژه در سال ۱۴۰۴ راه اندازی می شود و در حال حاضر، فاز مهندسی و خرید آن بیش از ۳۵ درصد پیشرفت دارد.

قدیری با اشاره به این که طرح واحد شکست کاتالیستی بستر سیال (RFCC) شرکت پالایش نفت اصفهان و زنجیره های وابسته به آن پس از ۱۵ سال هنوز اجرایی نشده است افزود: واحد (RHU) و (RFCC) مکمل یکدیگر بوده و با راه اندازی این دو واحد تا سال ۱۴۰۵ «وکیوم باتوم» پالایشگاه به محصولات با ارزش افزوده بسیار بالا حدود ۶۰ هزار بشکه بنزین و ۳۰۰ هزار تن پروپیلن تبدیل و حداقل روزانه ۲ میلیون دلار به سود پالایشگاه افزوده می شود.

وی با بیان این که با ایجاد واحدهای «میتیونین» و «اکریلونیتریل» در پالایشگاه علاوه بر تولید مواد اولیه شرکت پلی اکریل اصفهان می توان خوراک دام هم تولید کرد گفت: ارزش افزوده هر بشکه بنزین ۷۰۵ دلار بوده ولی ارزش افزوده میتیونین و آکریلونیتریل بیش از ۳۸۰۰ دلار است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به این که در زنجیره ارزش کروسین و گوگرد پروژه های دیده شده و در حال مطالعه است گفت: در حال حاضر این شرکت روزانه ۳۵ هزار بشکه کروسین مازاد دارد که با ایجاد واحد الکیل بنزن خطی (L.A.B) می توان آن ها انواع شوینده ها، پارافین های دارویی و صنعتی استحصال کرد.

قدیری با بیان این که ساختار سازمانی شرکت پالایش نفت اصفهان تا ۲ ماه آینده به هلدینگ پتروپالایشی ارتقاء خواهد یافت، افزود: به زودی ۶ شرکت جدید در ذیل این هلدینگ به ثبت می رسد و تمام طرح های توسعه ای هلدینگ توسط این شرکت ها اجرایی خواهند شد.

وی گفت: با ارتقاء این شرکت به یک هلدینگ موفق پتروپالایشی تا سال ۱۴۰۵ پیش بینی می شود سود نیم میلیون دلار کنونی به ۱٫۵ میلیارد دلار افزایش و ضریب پیچیدگی آن نیز بالای ۱۲ شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه مصرف کنونی آب پالایشگاه ۹۰۰ تا هزار متر مکعب در ساعت اعلام کرد و افزود: این شرکت برای تامین آب مورد نیاز خود طرح های زیادی تعریف کرده و با راه اندازی طرح های یاد شده مصرف آب پالایشگاه افزایش پیدا نخواهد کرد.

قدیری گفت: با اجرای ۸۰ کیلومتر خط ریلی تمامی صنایع و کارخانه‌های مستقر در محدوده شاهین شهر همچون پالایشگاه اصفهان تا سال ۱۴۰۵ به راه آهن سراسری متصل خواهند شد و این شرکت می تواند محصولات خود را از طریق خطوط ریلی به سراسر کشور حمل کند.

دسته بندی: اقتصادی

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید