چهارشنبه، 15 آذر 1402
پایگاه خبری هفته نامه سیبه » اقتصادی » مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان : سهامداران خیالشان راحت باشد.پالایشگاه در حد امکان هیچ تصمیمی را بدون تحقیق علمی و بررسی صرفه اقتصادی اجرایی نمی کند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان : سهامداران خیالشان راحت باشد.پالایشگاه در حد امکان هیچ تصمیمی را بدون تحقیق علمی و بررسی صرفه اقتصادی اجرایی نمی کند.

0
177
کد خبر: 136


اصفهان پایگاه خبری سیبه نیوز:

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در نشست خبری با موضوع شفاف سازی مالی گفت: با توجه به بالا بودن قیمت عرضه بلوکی سهام نفت سپاهان در بازار سرمایه، هلدینگ پترو پالایش اصفهان فعلا برای این خرید اقدام نکرده است.

  محسن قدیری، با اشاره به اینکه افق خوبی برای آینده ترسیم شده است که موجب مباهات مردم به شرکت هلدینگ پتروپالایش اصفهان خواهد شد اظهار داشت: با طراحی اپلیکیشن، اطلاعات در اختیار سهامداران قرار خواهد گرفت.

وی درباره انصراف خرید سهام شرکت نفت سپاهان از طریق ارائه در شرکت بورس تهران توضیح داد: قیمت سهام بورس نفت سپاهان چشمگیر نبود، لذا از خرید منصرف شدیم تا در موقعیتی دیگر که قیمت ها بهتر می شود این کار را انجام دهیم . 

وی به سهامداران شرکت پتروپالایش اصفهان اطمینان داد: سهامداران خیالشان راحت باشد جایی که سودده نباشد و یا قیمت سهام برای خرید بالا باشد به هیچ عنوان ورود نخواهیم کرد و با وجود کارشناسی‌های علمی که در شرکت پتروپالایش صورت می‌گیرد هیچ تبانی در زمینه خرید سهام وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه آگهی فروشی سهام شرکت نفت سپاهان در مردادماه جاری در تارنمای شرکت بورس تهران منتشر شد؛ اظهار کرد: میزان سهم درنظر گرفته شده برای فروش در بورس معادل ۳۳ درصد و با قیمت پایه ۲۳۵ هزار میلیارد ریال بود.

وی افزود: شرکت نفت سپاهان، در ردیف شرکت های دارای سوددهی مطلوب قرار دارد اما قیمت تعیین شده برای عرضه این میزان از سهام از نظر مزیت رقابتی، نسبت به انتظاری که داشتیم، برای ما جذاب نبود.

مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان اضافه کرد: ممکن است در میان ۱۰ هزار تصمیم در شرکت هلدینگ پترو پالایش اصفهان خطای کوچکی نیز رخ دهد، اما با مدیریت علمی و استراتژیک تمام تصمیم گیری‌ها با توجیه اقتصادی و حضور شرکت های الف کشوری صورت خواهد گرفت.

قدیری تصمیم گیری اخیر مبنی بر انصراف از خرید سهام ارائه شده شرکت نفت سپاهان را در همین راستا دانست و افزود: در سال ۱۳۸۶ که پالایشگاه اصفهان خصوصی شد دولتمردان به اشتباه شرکت نفت سپاهان را فروختند ولی هنوز ۱۷.۱ از سهام این شرکت متعلق به شرکت پتروپالایش اصفهان است.

خوراک اولیه شرکت نفت سپاهان را هلدینگ پتروپالایش اصفهان تأمین می‌کند

وی افزود: باتوجه به تاکید سهامداران عمده شرکت پالایش اصفهان، با هدف بررسی درجه ارزش شرکت نفت سپاهان، متقاضی خرید سهام این شرکت بودیم اما در نهایت این اقدام محقق نشد.

وی با اشاره به اینکه مبانی ما در مدیریت بر طبق آموزه‌ها بر اساس تصمیم‌گیری پروژه‌های زود بازده و در مسیر توجیه اقتصادی بوده است، بیان داشت: پالایشگاه در حد امکان هیچ تصمیمی را بدون تحقیق علمی و بررسی صرفه اقتصادی اجرایی نمی کند.

وی با اشاره به اینکه خوراک اولیه شرکت نفت سپاهان را هلدینگ پتروپالایش اصفهان تأمین می‌کند تصریح کرد: شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا، متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری اهداف (صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت سابق)  ۳۳ درصد از شرکت نفت سپاهان (با نماد شسپا) را در بورس عرضه کرده است.

قدیری متذکر شد: با توجه به قیمت گذاری کارشناسان دادگستری  در حوزه های مختلف و همچنین قیمت روز سهام که توسط شرکت اهداف قیمت گذاری شده بود به این نتیجه رسیدیم که در شرایط حاضر این قیمت جذاب و منطقی نیست و از خرید منصرف شدیم و در عرضه‌های بعدی سهام در بورس با قیمت متعادل‌تر ورود خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه  هدف‌گذاری شرکت نفت اصفهان برای سال ۱۴۰۶ رسیدن به قله برترین شرکت های دنیا از لحاظ تکنولوژی و سوددهی است افزود:در حال حاضر بهره‌برداری بیشتر پروژه‌ها در کشور حدود ۱۰ سال طول می‌کشد اما پروژه‌های شرکت نفت اصفهان همچون پروژه تصفیه نفت سفید هشت ماهه و تا آخر ماه بهمن با قابلیت جداسازی گوگرد از نفت سفید با یک ظرفیت بالا راه اندازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به اینکه شرکت نفت اصفهان ۴۵۰ پروژه در دست اجرا دارد اضافه کرد: این شرکت اخیرا "معاونت هوش مصنوعی" را راه‌اندازی کرده و برای آن ۶۰ پروژه کاری تعریف شده است. طلسم بهره‌برداری پروژه‌ها در مدت زمان کوتاه شکسته شد و در مدت ۸ ماه پروژه تصفیه نفت سفید با هدف جداسازی گوگرد از نفت سفید و نسل جدید شوینده‌ها در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

تولید 13 میلیون بنزین یورو 5 درپالایشگاه اصفهان

وی گفت: این شرکت در راستای مسوولیت اجتماعی خود و کمک به کشور سالانه مبلغ 10 هزار میلیارد ریال عوارض به وزارت کشور پرداخت می‌کند که نحوه تقسیم‌بندی و تخصیص آن از عهده شرکت نفت اصفهان خارج است.

قدیری همچنین در مورد تولید بنزین یورو پنج گفت: این شرکت روزانه ۱۳ میلیون لیتر بنزین یورو پنج را تقدیم کشور می‌کند اما تخصیص آن برای اصفهان و سایر استان‌ها بر عهده شرکت نفت اصفهان نیست.

وی ادامه داد: پالایشگاه اصفهان همچنین ۲۴.۵ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو پنج تولید می‌کند که با بهره برداری از طرح های کیفی سازی در دست اجرا، میزان تولید بنزین روزانه پالایشگاه تا سال ۱۴۰۵ به ۲۱.۵۷ و همچنین گازوئیل به ۲۵.۲۳ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

وی همچنین از کلنگ‌زنی و تکمیل پروژه تصفیه خانه در کمتر از ۱۰ ماه خبر داد و گفت: از این پس شرکت نفت اصفهان از تصفیه پساب فاضلاب شاهین‌شهر استفاده و به منظور استراتژی ذخیره آب نیز توانایی ذخیره پنج تا ۶ بشکه ذخیره آب تصفیه شده از پساب را دارد.

قدیری گفت: تمام آب های تصفیه شده به مخازن ۳۰۰ هزار متر مکعبی ذخیره سازی می‌شود و این مخازن می‌توانند آب ۱۵ روز پالایشگاه اصفهان را در زمان های بحران و کمبود آب تامین کند.

مدیرعامل هلدینگ پترو پالایش اصفهان با بیان این که مصرف آب خام پالایشگاه در نیمه دوم سال ۱۴۰۳ به صفر می‌رسد افزود: استفاده آب خام در پالایشگاه اصفهان پس از ۴۴ سال از فعالیت آن شرکت قطع و آب مورد نیاز پالایشگاه فقط از پساب تصفیه شده تامین خواهد شد.

قدیری اضافه کرد: در حال حاضر مشعل‌های شرکت پالایشگاه نفت خاموش است و تمام متغیرهای آلاینده ما در حد استاندارد است و آنچه به عنوان آلودگی و آلاینده عنوان می‌شود مربوط به خودروها و سایر صنایع است.

وی تاکید کرد: اگر این شرکت آلودگی داشت، ابتدا ۱۴۰ هکتار درختان محوطه این شرکت خشک می‌شدند در حالی که بسیار سرزنده و سر سبز هستند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان افزود: پیش‌بینی ما این است که تا سال ۱۴۰۵ تولید نفت‌کوره‌ای نخواهیم داشت و تمام محصولات ما استاندارد شده است.

 تا زمانی که برای سهام نفت سپاهان از نظر علمی  و صرفه اقتصادی به نتیجه نرسیم خرید نمی کنیم

احمد هاشمی عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت پتروشیمی اصفهان نیز با بیان اینکه سهام شرکت نفت سپاهان به صورت بلوکی در بورس عرضه شده است افزود: با توجه به نظرات سهامداران و ارزش گذاری اعلام شده و نظرات مشاورین فعلاً در خرید سهام نفت سپاهان ورود نخواهیم کرد تا در شرایط مناسب‌تر برای خرید اقدام کنیم. در آینده سوخت‌های فسیلی رو به افول می‌رود و لذا این شرکت به دنبال پروژه‌های اقتصادی است.

وی افزود: سهامداران و مشاوران هیات مدیره با بررسی کار کارشناسی قیمت به نتیجه رسیدند با توجه به ارزش گذاری برای خرید سهام نفت سپاهان ورود پیدا نکند.

  وی تاکید کرد: تا زمانی که از نظر علمی و کارشناسی و صرفه اقتصادی برای خرید سهام شرکت نفت سپاهان به نتیجه نرسیم اقدامی صورت نخواهد گرفت.

دسته بندی: اقتصادی / اخبار ویژه

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید